Szatmár megyében jelenleg 58 külföldi állampolgár „aktív a munkaerőpiacon”, fogalmaz a területi munkaügyi felügyelet. A szám nem magas, de várhatóan nőni fog.
A munkaerő-ügynökség legfrissebb adatai szerint márciuban csak 3,87%-os volt a munkanélküliségi ráta a megyében. Ez a szám gyakorlatilag nem változott a tavaly óta, 2016 márciusában ugyanis 3,91% volt a munkanélküleik aránya. Kijelenthető tehát, hogy a helyzet stabil.
Mindkét szám alaposan elmarad az országos adatoktól, a munkanélküliségi arány romániai átlaga ugyanis 5,4%-os volt februárban. Van egy másik adat is, amely jelentősen kisebb Szatmáron, mint az országos átlag. Ez pedig a bér átlaga. Az országos statisztikai hivatal tavaly novemberi adatai szerint Romániában az átlagfizetés 2172 lej volt. Szatmár megyében viszont csak 1569 lej.
A munkaerő-ügynökség legfrissebb adatai arra is kitérnek, hogy Szatmár megyében március 31-én 5853 volt a munkával nem rendelkezők száma. Legalábbis ennyien szerepeltek a nyilvántartásban. Tekintve, hogy a helyi sajtóban soha nem látott mennyiségű álláshirdetés olvasható, hallható, a munkaadók pedig folyamatosan munkaerőhiányról paanszkodnak, felmerül a kérdés, hol vannak a szatmári munkavállalók. Aligha állunk távol a valóságtól, ha azt mondjuk: külföldön dolgoznak. Nem a munkahely hiánya kényszeríti erre őket – amint azt az előbbi adatokból láthatjuk -, hanem az alacsony bér.
Nem csak munkára, hanem jól fizetett, versenyképes fizetésekre van szükségük, különben a munkaerő exportját mindinkább a munkaerő importjával lesz kénytelen kompenzálni a munkaadó.